Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak dobrać pamięć RAM do serwera?

2021-06-01
Jak dobrać pamięć RAM do serwera?

Zastanawiasz się nad zakupem nowej pamięci RAM do serwera? Aby wybrać najlepszy zestaw, musisz poznać jej przeznaczenie oraz najważniejsze parametry. Dzięki temu, z pomocą ekspertów, dopasujesz niezawodną konfigurację, która zwiększy wydajność i szybkość działania całej sieci. Przeczytaj, jak dobrać odpowiednią pamięć operacyjną do Twojego sprzętu. 

Rozbudowa serwera o dedykowaną pamięć RAM

Pamięci operacyjne odpowiadają za przechowywanie wszystkich aktualnie wykorzystywanych danych. Moduły wykorzystywane w serwerach muszą być stabilne, wydajne i oszczędne. Ich pojemność powinna zostać dobrana na podstawie tego, do czego służy urządzenie. Pomogą Ci w tym konsultacje ze specjalistą. W naszym sklepie znajdują się dedykowane pamięci RAM, które zostały przetestowane pod kątem zgodności z serwerami wielu popularnych producentów. Ich kompatybilność zapewnia bardzo dobre efekty upgrade’u. Rozbudowa pamięci operacyjnej w serwerze jest opłacalna, ponieważ znacznie zwiększa wydajność posiadanego urządzenia i tym samym eliminuje konieczność zakupu nowego, kosztownego sprzętu. 

Najważniejsze parametry pamięci RAM do serwera

Podczas zakupu pamięci RAM do serwera należy zwrócić uwagę nie tylko na jej pojemność czy na to, jaki zestaw będzie kompatybilny z płytą główną urządzenia. Do kluczowych parametrów należą także: 

  • typ pamięci – aktualnie standardem jest DDR4, który zużywa mniej energii elektrycznej i zapewnia większą stabilność pracy od swojego poprzednika DDR3;
  • rank – oznacza ilość połączonych kości pamięci;
  • opóźnienie (CAS latency) – im mniejsza wartość tego parametru, tym szybsza pamięć;
  • chłodzenie – ze względu na to, że serwery pracują bez przerwy przez długi czas i są narażone na przegrzanie, warto wybrać pamięć RAM, która posiada własny odpromiennik ciepła. 

Przydatną cechą pamięci operacyjnej są także mechanizmy kontroli błędów, takie jak ECC (Error Checking and Correcting). Tego rodzaju układy sprawdzają poprawność zapisu danych i automatycznie korygują nieprawidłowości. Są droższe od modułów bez tej funkcji, jednak często niezbędne do prawidłowego działania dużych serwerów.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
pixel