Jakie są najczęstsze awarie komputerów?
Awarie komputerów są wynikiem niefortunnych wypadków oraz zużycia lub nieprawidłowego użytkowania sprzętu. Usterki przysparzają wielu problemów w trakcie codziennej pracy oraz uniemożliwiają swobodne korzystanie z urządzenia w czasie wolnym. Poznaj objawy najpopularniejszych nieprawidłowości i sposoby na to, jak im zaradzić.
Dlaczego komputer jest powolny?
Częstą przyczyną wolnego działania i zacinania się komputera są uszkodzenia systemowe lub programowe. Mogą one wynikać z obecności wirusa, który zakłóca prawidłową pracę urządzenia. W tym przypadku należy dokonać pełnego skanowania komputera, który wykryje złośliwe oprogramowanie, a następnie przeprowadzić aktualizację programu antywirusowego.
Spowolnienie pracy sprzętu może wynikać również z przeciążenia pamięci. Warto zadbać o regularne czyszczenie urządzenia ze zbędnych plików i programów. Ważne jest także ograniczenie liczby aplikacji pracujących w tle, ponieważ stanowią one obciążenie dla najważniejszych podzespołów komputera, takich jak dysk twardy czy procesor.
Problem zbyt wolnej pracy sprzętu wywołują nie tylko uszkodzenia systemu – pojawia się on też na skutek przegrzewania się komputera, do którego dochodzi, gdy podczas pracy urządzenia zasłonięte są kratki wentylacyjne lub w przypadku zanieczyszczenia wentylatora. Zaniedbanie może prowadzić do poważniejszych usterek w przyszłości. Układ chłodzenia powinien zostać oczyszczony sprężonym powietrzem, zatem przegrzewający się komputer lub laptop najlepiej oddać w ręce specjalistów.
Typowe usterki mechaniczne w komputerach
Wieloletnie korzystanie ze sprzętu sprawia, że niektóre z podzespołów psują się z przepracowania. Do najczęstszych usterek mechanicznych komputerów należą:
- problemy z zasilaniem – niestabilna praca komputera (np. zaniki zasilania), samoczynne resety zasilania czy brak reakcji na przycisk włączania to przejawy zepsutego zasilacza. Usterkę z reguły można łatwo naprawić poprzez wymianę bezpiecznika;
- uszkodzenia matrycy laptopa – objawiają się zniekształceniami grafiki na wyświetlaczu, a dochodzi do nich pod wpływem uderzeń, wyginania lub zestarzenia się matrycy. Podczas poszukiwań zamiennika należy pamiętać o odpowiednich parametrach (producent, model, typ).
- awaria dysku twardego – gdy dysk jest niewidoczny w systemie operacyjnym i BIOS-ie, mamy do czynienia z uszkodzeniem jego elektroniki. Jedyne rozwiązanie problemu stanowi wymiana podzespołu.
Tego typu usterki znacznie rzadziej pojawiają się na Macach, które są w znacznym stopniu bezawaryjne. Niezależnie od producenta sprzętu, awaria to nie powód do kupowania nowego komputera – zakup części zamiennych i skorzystanie z usług doświadczonych serwisantów sprawi, że będziesz korzystać z urządzenia jeszcze przez długi czas.