Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jakie są najczęstsze awarie komputerów?

2021-03-04
Jakie są najczęstsze awarie komputerów?

Awarie komputerów są wynikiem niefortunnych wypadków oraz zużycia lub nieprawidłowego użytkowania sprzętu. Usterki przysparzają wielu problemów w trakcie codziennej pracy oraz uniemożliwiają swobodne korzystanie z urządzenia w czasie wolnym. Poznaj objawy najpopularniejszych nieprawidłowości i sposoby na to, jak im zaradzić.

Dlaczego komputer jest powolny?

Częstą przyczyną wolnego działania i zacinania się komputera są uszkodzenia systemowe lub programowe. Mogą one wynikać z obecności wirusa, który zakłóca prawidłową pracę urządzenia. W tym przypadku należy dokonać pełnego skanowania komputera, który wykryje złośliwe oprogramowanie, a następnie przeprowadzić aktualizację programu antywirusowego.

Spowolnienie pracy sprzętu może wynikać również z przeciążenia pamięci. Warto zadbać o regularne czyszczenie urządzenia ze zbędnych plików i programów. Ważne jest także ograniczenie liczby aplikacji pracujących w tle, ponieważ stanowią one obciążenie dla najważniejszych podzespołów komputera, takich jak dysk twardy czy procesor. 

Problem zbyt wolnej pracy sprzętu wywołują nie tylko uszkodzenia systemu – pojawia się on też na skutek przegrzewania się komputera, do którego dochodzi, gdy podczas pracy urządzenia zasłonięte są kratki wentylacyjne lub w przypadku zanieczyszczenia wentylatora. Zaniedbanie może prowadzić do poważniejszych usterek w przyszłości. Układ chłodzenia powinien zostać oczyszczony sprężonym powietrzem, zatem przegrzewający się komputer lub laptop najlepiej oddać w ręce specjalistów.

Typowe usterki mechaniczne w komputerach

Wieloletnie korzystanie ze sprzętu sprawia, że niektóre z podzespołów psują się z przepracowania. Do najczęstszych usterek mechanicznych komputerów należą:

  • problemy z zasilaniem – niestabilna praca komputera (np. zaniki zasilania), samoczynne resety zasilania czy brak reakcji na przycisk włączania to przejawy zepsutego zasilacza. Usterkę z reguły można łatwo naprawić poprzez wymianę bezpiecznika;
  • uszkodzenia matrycy laptopa – objawiają się zniekształceniami grafiki na wyświetlaczu, a dochodzi do nich pod wpływem uderzeń, wyginania lub zestarzenia się matrycy. Podczas poszukiwań zamiennika należy pamiętać o odpowiednich parametrach (producent, model, typ).
  • awaria dysku twardego – gdy dysk jest niewidoczny w systemie operacyjnym i BIOS-ie, mamy do czynienia z uszkodzeniem jego elektroniki. Jedyne rozwiązanie problemu stanowi wymiana podzespołu.

Tego typu usterki znacznie rzadziej pojawiają się na Macach, które są w znacznym stopniu bezawaryjne. Niezależnie od producenta sprzętu, awaria to nie powód do kupowania nowego komputera – zakup części zamiennych i skorzystanie z usług doświadczonych serwisantów sprawi, że będziesz korzystać z urządzenia jeszcze przez długi czas.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
pixel