Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jakie są przyczyny uszkodzenia matrycy Macbooka?

2024-03-18
Jakie są przyczyny uszkodzenia matrycy Macbooka?

Matryca Macbooka to jeden z jego najważniejszych elementów, a przy tym najbardziej delikatnych i podatnych na uszkodzenie. Odpowiada za wyświetlanie obrazu, a jej nieprawidłowa praca może całkowicie uniemożliwić korzystanie z komputera. Jakie są najczęściej spotykane przyczyny usterki? Co zrobić, gdy dojdzie do awarii i jak można jej zapobiec?

Najczęściej występujące rodzaje uszkodzenia matrycy MacBooka

Z uwagi na jej delikatność matrycę MacBooka łatwo można uszkodzić, a serwisowana jest najczęściej z kilku powodów:

 • upadek z wysokości, uderzenie twardym przedmiotem, przygniecenie lub inne mechaniczne uszkodzenia. Nawet niewielkie uderzenie może spowodować pęknięcie lub rozbicie ekranu;
 • niewłaściwe użytkowanie – np. zamykanie laptopa z jakimś przedmiotem na klawiaturze, zbyt mocne naciskanie na ekran lub używanie laptopa w nieodpowiednich warunkach (np. w ekstremalnych temperaturach),
 • wady fabryczne – choć to zdarza się bardzo rzadko, uszkodzenie matrycy może nie być winą użytkownika, ale producenta. Wówczas można skorzystać z gwarancji, w ramach której przysługuje użytkownikowi naprawa bądź wymiana matrycy.

Po czym poznać uszkodzoną matrycę?

Objawy uszkodzenia matrycy MacBooka mogą być różne, np:

 • pęknięcia lub rysy na ekranie w przypadku uszkodzenia mechanicznego,
 • plamy, przebarwienia albo linie na ekranie,
 • zniekształcony, niewyraźny lub migoczący obraz,
 • całkowity brak obrazu.

Jeśli Twój MacBook ma przynajmniej jeden z powyższych objawów, nie czekaj – zabierz komputer do serwisu, gdzie usterka zostanie dokładnie zdiagnozowana i usunięta. Nie należy samodzielnie próbować naprawiać matrycy, ponieważ może to doprowadzić do jeszcze większych uszkodzeń.

Jak chronić matrycę MacBooka przed uszkodzeniem?

Chcąc jak najdłużej korzystać ze sprzętu (prywatnego lub służbowego) i nie ponosić kosztów napraw, warto odpowiednio chronić MacBooka przed najczęściej występującymi usterkami:

 • zachowaj ostrożność, korzystając z laptopa – trzymaj go poza dostępem małych dzieci czy domowych zwierząt, które bywają nieprzewidywalne. Zadbaj o bezpieczne środowisko i najlepiej tylko w nim używaj komputera, np. na biurku w gabinecie. Nie używaj ciężkich czy niebezpiecznych przedmiotów w pobliżu MacBooka i nie stawiaj go na niestabilnych powierzchniach;
 • gdy nie używasz komputera, przechowuj go w bezpiecznym miejscu, najlepiej w specjalnym etui, w torbie albo w szufladzie biurka zamykanej na klucz,
 • zrezygnuj z używania MacBooka w ekstremalnych warunkach (wysoka temperatura, wysoka wilgoć itp.),
 • nie używaj żadnych płynów do czyszczenia, jedynie suchą ściereczką przecieraj bez przyciskania – nawet jednym nieostrożnym przetarciem można uszkodzić matrycę.

Uszkodzona matryca MacBooka może całkowicie uniemożliwić Ci pracę, dlatego nawet niewielkie przebarwienie na ekranie nie powinno być bagatelizowane. Zapraszamy do UltraUpgrade, gdzie nie tylko kupisz powystawowy komputer w idealnym stanie technicznym i wizualnym, ale też skorzystasz z usług wyspecjalizowanego serwisu urządzeń Apple.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024
pixel