Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czym charakteryzują się dyski HDD i SSD?

2021-03-01
Czym charakteryzują się dyski HDD i SSD?

Komputery zawładnęły dziś naszym światem i coraz trudniej wskazać dziedziny, w których możemy się bez nich obyć. Wykorzystujemy je do pracy, nauki, zakupów oraz w trakcie czasu wolnego. Sprawne i harmonijne działanie każdego komputera nie byłoby możliwe, gdyby nie współpraca z wydajnymi serwerami. Warto zatem poznać kilka najważniejszych faktów dotyczących dysków serwerowych HDD i SDD.

Dyski serwerowe HDD a SDD – czym się różnią?

Prawidłowo skonfigurowany serwer powinien zapewniać dostęp do jak największej ilości danych w jak najkrótszym czasie. Na wydajność wskazanych procesów decydujący wpływ wywiera typ zainstalowanego dysku serwerowego. Porównywane dwa typy nośników, czyli dyski HDD i SDD różnią się przede wszystkim budową.

Konstrukcję dysku typu HDD (High Disc Drive) tworzy talerz lub zespół talerzy oraz głowic elektromagnetycznych. Powierzchnię aluminiowych talerzy pokrywa powłoka nośnika magnetycznego służącego do zapisywania danych. Do każdego talerza przypisane są dwie głowice elektromagnetyczne: jedna odpowiada za zapisywanie danych, a druga – za ich odczytywanie. Ruchome głowice pobierają i przekazują dane wówczas, gdy talerze obracają się wokół własnej osi. Ten typ bywa nazywany magnetycznym nośnikiem pamięci.

Natomiast w dysku typu SSD (Solid State Drive) nie wyróżnimy ruchomych części. Jego istotę stanowią elementy elektryczne: układy scalone i kondensatory. Za przechowywanie pamięci odpowiadają systemy półprzewodnikowe oparte o system flash.

Tak odmienna budowa tych dwóch typów dysków serwerowych wpływa więc na zupełnie inny sposób zapisywania danych oraz inne różnice, wśród których możemy wymienić:

  • Prędkość – pod tym względem dysk typu SDD bije nośniki magnetyczne na głowę. A wynika to ze sposobu odczytywania danych: głowica nie jest w stanie pozyskać naraz wszystkich danych z obracającego się talerza. Dlatego pod tym względem ustępuje miejsca dyskowi SDD korzystającemu z półprzewodnikowego przesyłania danych.
  • Zużycie energii – w dysku SDD zapotrzebowanie na energię jest mniejsze, gdyż nie posiada ruchomych elementów wymagających napędzania, jak to jest w przypadku silników obracających talerzami w dysku HDD. Operowanie danymi na podstawie przekazywania poprzez układ półprzewodników także zmniejsza zużycie energii.
  • Skutki awarii – obydwa typy dysków odznaczają się solidnością i bezawaryjnym działaniem, jednak wykazują różną wrażliwość na urazy czy inne incydenty. Posiadający ruchome elementy dysk HDD z pewnością o wiele gorzej zniesie wstrząsy. Niestety bardziej też mu szkodzi przegrzanie. Natomiast w przypadku awarii to z dysku serwerowego HDD odzyskamy część danych, podczas gdy uszkodzenie nośnika SDD oznacza bezpowrotną utratę informacji.
  • Koszt – a raczej stosunek ceny do pojemności pamięciowej wypada na korzyść nośników HDD do serwerów, ich modele mogą zaoferować pojemność nawet do 8 TB. Dyski typu SDD są nowszymi konstrukcjami, a więc też droższymi, chociaż i ta prawidłowość będzie z czasem ulegała zmianie.

W poszukiwaniu idealnego dysku serwerowego

Po zapoznaniu się z podstawowymi informacjami o typach nośników pozostaje kwestia wyboru tego, który będzie bardziej odpowiadał naszym potrzebom. Uważa się, że serwerownie potrzebujące dużych zasobów pamięci, ale mogące oferować niższą prędkość transferu czy też mniejszą dostępność do danych mogą stosować dyski serwerowe HDD. Wybiera się je wtedy, gdy trzeba zapewnić zasobom niekwestionowane bezpieczeństwo.

Natomiast tam, gdzie najważniejsza jest szybkość transferu oraz niemal natychmiastowy dostęp do danych, należy inwestować w dyski do serwera SDD. Nie da się ukryć, że to do nich będzie należała przyszłość, jeśli o sukcesie decyduje szybki i bezpośredni dostęp do informacji.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
pixel