Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak przyspieszyć działanie serwera?

2021-09-09
Jak przyspieszyć działanie serwera?

Zastanawiasz się nad tym, czy uda Ci się przyspieszyć działanie serwera? W większości przypadków wystarczy wymienić podzespoły urządzenia na bardziej wydajne. Dzięki temu użytkownicy Twojej sieci będą mieli szybki dostęp do baz danych i unikną takich problemów jak powolna praca aplikacji czy przeglądarek internetowych. W poniższym tekście podpowiadamy, w jaki sposób łatwo rozbudować serwer. 

Rozbudowa pamięci RAM w serwerze

Pierwszym sposobem na przyspieszenie działania serwera jest rozbudowa jego pamięci RAM. Nośnik zawiera informacje o wszystkich procesach, które aktualnie zachodzą w systemie, więc to od niego w znacznej mierze zależy wydajność danego urządzenia. W wyborze nowych kości pamięci operacyjnej należy kierować się:

  • kompatybilnością tych podzespołów z płytą główną serwera;
  • pojemnością;
  • szybkością zapisu i odczytu danych. 

W naszym sklepie dostępne są nowoczesne moduły o dużej pojemności i niewielkich rozmiarach:

  • DDR 3 – mają do 16 GB, a ich prędkość osiąga między 800 a 2400 MT/s;
  • DDR 4 – mają do 64 GB, a ich szybkość zapisu i odczytu sięga nawet 3200 MT/s. W porównaniu do DDR 3 zużywają także mniej prądu. 

Wymiana lub dołożenie kości pamięci RAM to niewielka i prosta do wykonania modyfikacja, dzięki której system z miejsca przyspiesza i jest w stanie obsługiwać więcej wymagających operacji. 

Wymiana dysku twardego 

Kolejnymi podzespołami, które warto wymienić w serwerze na pojemniejsze, są dyski twarde (pamięć masowa). Przechowują one wszystkie dane oraz odpowiadają za ich prędkość zapisu i odczytu. Gdy stają się przeciążone, spowalniają działanie całej sieci. W naszym sklepie zamówisz dyski serwerowe SATA i SAS do urządzeń Lenovo, Dell, Fujitsu, HP i innych. Oferujemy zarówno bardziej przystępne cenowo modele dla zwykłych użytkowników, jak i podzespoły do zaawansowanych urządzeń. Do serwerowni i stacji roboczych polecamy przede wszystkim szybkie dyski SAS SSD, które gwarantują krótki czas dostępu do danych, cichszą pracę i mniejsze zużycie energii niż dyski HDD. 

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
pixel