Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jaki dysk wybrać do serwera Dell?

2021-03-15
Jaki dysk wybrać do serwera Dell?

Od pojemności i szybkości działania dysku twardego zależy efektywność pracy użytkowników danego serwera. Nośniki marki Dell występują w kilku modelach, które różnią się parametrami technicznymi. Z poniższego tekstu dowiesz się, jak rozpoznać dysk, który najlepiej sprawdzi się do obsługi Twoich urządzeń.

Najważniejsze parametry dysku serwerowego

Serwer to komputer, który udostępnia zasoby innym urządzeniom. Z tego względu jego dysk twardy powinien być wydajny, aby wystarczająco szybko wykonywać setki operacji w przeciągu sekundy. Najważniejsze parametry, na które trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu nośnika, to:

  • pojemność (podawana w gigabajtach i terabajtach);
  • format (określa wymiary nośnika w calach);
  • prędkość obrotowa (wyrażana w RPM, czyli liczbie pełnych obrotów wokół ustalonej osi w ciągu minuty);
  • maksymalny transfer danych (jego jednostką jest Gbps);
  • interfejs (SATA lub SAS).

Istotnym kryterium podczas wyboru dysku serwerowego jest także intensywność zapisu/odczytu:

  • nośniki Write intensive są przystosowane do użytku w środowiskach o wysokich wymaganiach co do wydajności zapisu (np. obsługujących programy ze skomplikowanymi metodami zapisu danych);
  • nośniki Mix use zostały skonstruowane zgodnie z regułami architektury przetwarzania równoległego, zatem zapewniają optymalne parametry zarówno zapisu, jak i odczytu danych;
  • nośniki Read intensive przeznaczone są do obsługi aplikacji, które wymagają stałego dostępu do przechowywanych danych oraz szybkiego odczytu.

Używane i poleasingowe dyski do serwera

Pojemne i wydajne dyski to często bardzo drogie urządzenia. Cena używanych bądź poleasingowych modułów jest niższa, często również podlega negocjacji. Renomowani sprzedawcy używanych podzespołów serwerowych pozyskują nośniki ze sprawdzonych źródeł oraz dokładnie testują ich sprawność. Sprzęt nie ma ukrytych wad, a jego stan techniczny oraz jakość działania nie odbiega od standardów. Używane dyski są również objęte kilkumiesięczną gwarancją w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
pixel