Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak dostosować serwer do potrzeb technicznych?

2021-10-07
Jak dostosować serwer do potrzeb technicznych?

Poprawne dostosowanie serwera do potrzeb technicznych to konieczność, aby urządzenie działało płynnie, szybko i bezawaryjnie. Sprzęt należy przygotować poprzez dobór podzespołów o parametrach, które sprostają przewidywanym obciążeniom. Najważniejsze jest zwrócenie uwagi na specyfikację dysków twardych, procesorów i pamięci RAM. Sprawdź, czym powinny charakteryzować się serwery dla małych firm i Data Center. 

Różnica między serwerem a komputerem osobistym

Serwer to urządzenie, którego głównym zadaniem jest udostępnianie danych i zasobów  wszystkim użytkownikom danej sieci. Rzadko zdarza się, że w jego roli wykorzystuje się typowy komputer osobisty, ponieważ sprzęt musi spełniać zaawansowane wymagania techniczne. Serwery pracują nieprzerwanie przez wiele tygodni lub miesięcy oraz przechowują wszystkie dane firmy. Muszą być zatem przystosowane do długotrwałych obciążeń bez przerw  – w innym wypadku są narażone na awarie, a poważne usterki mogą skutkować utratą zasobów. Za sprawną pracę serwerów odpowiadają ich podzespoły, których parametry należy dostosować do rodzaju prowadzonej działalności. 

Parametry podzespołów serwerowych

Serwery nie potrzebują do pracy urządzeń peryferyjnych, takich jak klawiatury czy monitory. W zamian są wyposażone w wydajne płyty główne, kilka zasilaczy (minimum 2 sztuki na każde urządzenie) oraz dyski twarde o dużej pojemności i wysokiej prędkości przesyłu danych. Standardem są też wielordzeniowe procesory (jeden lub kilka), których moc obliczeniowa wielokrotnie przekracza tą, jaką mogą uzyskać zwykłe komputery.  

W niewielkich przedsiębiorstwach serwery powinny posiadać pamięć masową o pojemności co najmniej 500 GB, a pamięć RAM nie może mieć mniej niż 4 GB. Takie parametry zapewniają stabilność pracy. Ważnym elementem jest także interfejs dysku twardego – w tym przypadku zalecany jest SATA lub SAS. Urządzenie musi również posiadać porty sieciowe i porty USB. Niewielkie serwery zazwyczaj występują w obudowach tower, ponieważ w małych firmach nie ma szaf serwerowych i sprzęt znajduje się w przestrzeni biura. Nieduża działalność może w przyszłości rozwinąć się, zatem warto zakupić do niej serwer z możliwością rozbudowy o bardziej zaawansowane podzespoły. 

Data Center stawia serwerom znacznie większe wymagania. Ich płyta główna powinna przewidywać miejsce na większą liczbę wielordzeniowych procesorów. Stwarza to możliwość dołożenia kolejnego procesora, jeśli serwer zacznie potrzebować większej mocy obliczeniowej. Urządzenia dla Data Center muszą mieć również odpowiednio dużą pojemność pamięci operacyjnej (RAM) i pamięci masowej. Najczęściej wykorzystuje się w nich szybkie dyski twarde SSD. Aktualnie popularne rozwiązanie stanowią macierze RAID, czyli dyski, pamięć i kontrolery, które są połączone w jedną całość. 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
pixel